Hodnocení knížky Bambalanda a Štruntalanda v časopise KOBRA

 

ŘEKNI MI, CO ČTEŠ ...

POHÁDKY PĚTKRÁT JINAK

 

Jiří ŠANDERA: BAMBALANDA A ŠTRUNTALANDA

Jan ŘEHOUNEK: PRAVDA PRAVĎOUCÍ

Irena KOPECKÁ: POHÁDKY

Magdalena POKORNÁ: ČERTOVSKÉ (NE)POHÁDKY

Ilona PLUHAŘOVÁ: O SKŘÍTKU STULÍKOVI

 

Je září, čas festivalu Jičín - město pohádky, a tak jsem neodolal a do dnešní rubriky vybral pětici pohádkových knížek, o kterých jsem chtěl již delší dobu psát, ale stále jsem se k tomu nemohl dostat. Zároveň se všem pěti autorům a autorkách omlouvám, neboť by si každá z pětice knih zasloužila samostatné pojednání, ale nedá se nic dělat, snad moje povídání pohádkáře potěší.

Potěšeni by jistě byli i Božena Němcová a Karel Jaromír Erben, průkopníci českých pohádek, neboť všech pět knížek je velmi zdařilých. Mám radost, že ve světě komerce, kdy se stále žehrá nad vzory dětí, vychází stále tak pěkné a zajímavé knížky pro děti, kde malí čtenáři mohou najít dost podnětů pro svoji fantazii, pro svět krásna a spravedlnosti, kde mohou čerpat životní moudrosti.

Ale pojďme alespoň krátce k jednotlivým knížkám. Jiří Šandera napsal před časem pro svoje dvě děti, Juráška a Kačenku, překrásnou knížku Pohádky z kouzelné zahrady (psal jsem o ní v Kobře) a jeho druhá kniha za jeho prvotinou v ničem nezaostává. Zavádí nás do světa dvou skřítků nezbedů, kteří pomáhají a občas si tak trochu vyhodí z kopýtka. Dva veselí braši pomáhají rodičům i dětem ve škole, aby dobro vždycky zvítězilo. Jiří Šandera je nejen Řehečský kohout, ale právě příběhy dvou skřítku, s alespoň pro mne s těžko zapamatovatelnými jmény, byly prvními pokusy, které poslal do soutěže a hned získal ocenění. Dovedl bych si představit Šanderovu knížku přetvořenou do televizní či filmové podoby (takový večerníček o Bambalandovi a Štruntalandovi by mohl být úspěšný)! Těžko vybrat to nejlepší z knížky, ale pohádka Když chodí Mikuláš aneb Jak skřítkové vystrašili čerty, stojí za přečtení (stejně jako celá knížka) …“

 

 

VáclaV

 

 

 

KOBRA

Kulturní občasník regionálních autorů

Vydává Literární spolek při Městské knihovně v Jičíně

jako interní tiskovinu.

Připravil : Václav Franc, K Hájku 1724, 509 01 Nová Paka

Ročník 8.   Číslo 9. Září 2007.

( 10.září 2007)

www.kobra.zde.cz