Ukázka z publikace

{pgslideshow id=5|width=640|height=480|delay=3000|image=L}

Vše o knize - Pohádky z kouzelné zahrady

Pohadky-z-kouzelne-zahrady--obal0001     Pohádky z kouzelné zahrady měly již od samého začátku svoji šťastnou hvězdu. Nejprve o ně projevil zájem redaktor regionálního tisku „Týden u nás (příloha Rovnosti)“ pan Šmerda. Požádal mě o schůzku a na základě mého povídání napsal článek Příběhy z prostředí rostlin (7. 8. 2002), ve kterém čtenářům slíbil, že se budou v následujících číslech Týdne u nás setkávat s pohádkovými příběhy Jiřího Šandery z Milonic pod názvem Pohádky z kouzelné zahrady. Slovo dodržel, a tak se některé pohádky, např. Ostmalík a radiomagnetofon, O růži a zelenině, Jak šly brambory do světa dostaly ke zraku některých čtenářů dříve než vyšly v podobě knižní. Pohádka O dvou papričkách, která v Týdnu u nás rovněž vyšla se však již do knihy nevešla.

     

     Na křtu knihy, který se konal v ZUŠ v Kuřimi za laskavého svolení pana Vichty, ředitele ZUŠ, se ke mně přitočila jakási pro mne do té doby neznámá paní Magniová, které se pohádky natolik zalíbily, že mi navrhla, že zorganizuje v okresním městě Blansku divadelní představení na motivy Pohádek z kouzelné zahrady. V té chvíli jsem tomu příliš pozornosti nevěnoval a užíval jsem si svoji „chvilku slávy“.  

     Paní Magniová, se kterou jsem se seznámil na křtu knihy,  se ukázala jako žena činu, a tak se 17. června 2004 v Blansku konala hned čtyři divadelní představení s názvem Pohádky z kouzelné zahrady - pro děti mateřských škol, pro žáky základní školy a pro dospělé. Byl jsem k mému překvapení požádán o texty k písničkám, které jsem s chutí napsal. Moje texty zhudebnila profesorka Patricie Švástová společně s Jiřím Šperkou. Písničky citlivě doplnily pohádkový děj a dokreslily pohádkovou atmosféru kouzelné zahrady. Divadelní představení připravila paní učitelka Olga Šperková. Kazetu s nahrávkou, kterou jsem obdržel na památku, mám pečlivě schovanou.

 

     Na dokreslení atmosféry Křtu knihy přidávám citaci z novin pro Kuřim a okolí „ZLOBICE“, kde Jiří Brabec v rubrice Kulturní zážitky z listopadu píše:  „V pátek 21. listopadu se v komorním sále ZUŠ v Kuřimi poprvé křtila kniha. Na rozdíl od křtů desek to není tak častá událost, takže jsem byl právem zvědav, kolik lidí to přiláká. Výsledek předčil má očekávání. Sál byl naprosto zaplněn, autor Jiří Šandera rozechvělý, neboť i pro něj to byla premiéra, ilustrátorka Vendula Kramářová  mladá, hezká a příjemná, vydavatelství SURSUM ztělesněné panem Klepáčkem slavnostně naladěno, žáci literárně dramatického oboru ZUŠ, kteří si z knihy připravili program, šikovní, knížka Pohádky z kouzelné zahrady opravdu nádherně udělaná, raut pro všechny přítomné k nesnězení a autogramů rozdáno mnoho. …“

    

     Nemohu opomenout ani Hudebně-literární podvečer spojený s autogramiádou knihy Pohádky z kouzelné zahrady, na který jsem byl pozván společně s ilustrátorkou Vendulou Kramářovou. Nevím jak to pořadatelé zařídili, ale sál Společenského domu v Otrokovicích byl nabitý k prasknutí. Během večera, kdy byly paní učitelkou, žáky a mnou čteny pohádky (Co viděl ořešák aneb Jak se hraje šeptanda, Co papá Kačenka a Když bylo na zahradě ve dne tma aneb Vesmírný autobus), jsem si vychutnal malebné zvuky Souboru zobcových fléten či houslí Otrokovických písklat a pásmo lidových písní.

     

     V pondělí 8. prosince 2003 v knihkupectví DISTR v Mikulově proběhla autogramiáda knihy Pohádky z kouzelné zahrady. Dodnes si pamatuji téměř již předvánoční náladu, která se zde mezi knihami rozlévala.

     

00295216
Dnes
Včera
Tento týden
Tento měsíc
Minulý měsíc
Celkem
25
405
430
3578
2734
295216
Vaše IP: 54.83.66.51
05:16:51 - 20. 02. 2018